Mercus Software Eesti OÜ

 

Lietos asuv Forssa-Engineering Oy tahtis hinnapakkumiste arvutusprogrammi, mis vastab vähemalt samadele nõuetele, mida ettevõte endale esitab. Tema väärtused on klientide rahulolu ja tulemuslikkus. Brokeri kliendina on Forssa-Engineering olnud rahul, sest programm pole mitte ainult töökindel, vaid ka mitmekesiste funktsioonidega ja soodustab tulemuste saavutamist; hinnapakkumiste arvutamine on senisest kiirem ja vigade tegemise võimalus on vähenenud.

„ Olen tutvunud vähemalt viie Soomes kasutusel oleva eelarvete arvutamise programmiga, kuid alles Broker on selline, millega olen rahul. Tahan teha oma tööd väga täpselt ja Broker paljastab järelarvutuses isegi minu omad loogikavead,“ ütleb tegevusalajuht Matti Vilska.

”Alles Broker on selline, millega olen rahul”

Forssa-Engineering Oy on teise põlvkonna pere-firma, mis on asutatud 1986. aastal Forssas. Firma on spetsialiseerunud tööstuslike torustike ja mahutite paigaldus- ja hooldustöödele, hoone-te torutöödele ja küttesüsteemidele ning nõusta-misele.

Töötajaid on 37, neist 12 töötab hoonete tehnosüsteemide alal. Ettevõtte kogukäive on ligi neli miljonit eurot, millest hoonete tehnosüsteemide osatähtsus on ligi kaks miljonit.

Ettevõte on asutatud Forssas, aga viimasel ajal on ta tegutsenud Turu piirkonnas. Forssa-Engineeringul valmivad lähiajal uued ruumid Kaarinas. Ettevõte kasvab ja otsib oma nooruslikku kollektiivi hoonete tehnosüsteemide ja keevitamise spetsialiste.

Kalkulatsiooni saab kontrollida mitmest aspektist

Forssa-Engineering on täisteenust pakkuv torustike ja mahutite paigaldamisega tegelev ettevõte, kellele hinnapakkumiste arvutamine on peaaegu igapäevane töö. Hinnapakkumisi tehakse nii ehituse tellijatele, korteriühistutele kui ka tööstusettevõtetele.

Brokerit on ettevõte kasutanud 2011. aasta kevadest, esialgu peamiselt hoonete vee- ja kanalisatsioonitorustike hinnapakkumiste arvutamisel. Matti Vilska hindab kõige rohkem lihtsat andmete eksporti torustikujooniselt hinnapakkumisse. Hoonete torustikujoonised on järjest sagedamini keerukad joonised, mis räägivad palju muudki kui ainult seda, kuidas torud välja näevad.

„Kütte- ja ventilatsioonitehnikale spetsialiseerunud joonestusprogramm tunneb torustikud ära CAD-jooniselt või PDF-vormingus failist. Ma saan otse jooniselt torude pikkused ja mõõdud, nii et neid ei ole vaja eraldi sisestada või kopeerida. Joonisel on andmed näiteks torude pikkuse, läbimõõdu ja materjali kohta. Ma saan need andmed kergesti jooniselt salvestada ja eksportida otse arvutusprogrammi. Broker oskab importida andmed õigetesse kohtadesse.“

Paigaldustöö ajakulu on paika pandud kollektiivlepingus. Tööaega mõjutab näiteks toru suurus ja materjal, millisesse hoonesse toru tuleb, kas see paigaldatakse pinnale või kaetult ja kui kõrgele. Broker tunneb erinevate tööde hindasid, nii et hinnapakkumise read täituvad sujuvalt. Matti Vilska ütleb näiteks, et hoone torutööde hinnapakkumisse võib kergesti tulla vähemalt 30 rida ja kümmekond lehekülge. Summaridade arvuks tuleb siis kergesti 300.

Kui hinnapakkumist tahetakse vaadelda teatud nurga alt või mingil põhjusel muuta, on Broker Matti Vilska sõnul kümneid kordi parem ja kiirem kui traditsioonilised arvutusprogrammid.

„Eriti rahul olen ma sellega, kui lihtne on hinnapakkumist kontrollida eri aspektidest. Ma saan arvutada hinna näiteks ruutmeetrite järgi. Ütleme, et ma olen teinud pakkumise kortermaja torutöödele ja klient küsib, kui palju maksavad ainult puhta vee torud. Ma saan andmed kätte nupuvajutusega. Kui kalkulatsiooni tuleb mingil põhjusel muuta, käib ka see kiiresti. Ümberkorraldusi on tõesti lihtne teha.“

„Mõni võib osata kiiresti teha hinnapakkumisi ainult Excelis, aga kui pakkumisest tuleb teatud segmente välja võtta või pakkumist tuleb muuta, on traditsiooniline stiil paratamatult aeglane. Vanade arvutuste kopeerimine käib Brokeriga kiiresti. Muude programmidega tuleb praktiliselt kõik teha otsast peale.“

Andmed torustiku jooniselt otse arvutusprogrammi

Omal ajal töötas Matti Vilska nii nagu paljud kahjuks veel praegugi teevad: mõõtis torustikuprojekte joonlaua või digitaalse suhtesirkliga. Töövõtu lõplik maksumus selgub tänapäeval kiiresti, sest kõik muutujad, näiteks vajalikud materjalid koos hindadega ja mitmesuguste tööde tegemiseks kuluvad tunnid, saab kiiresti ühte koondada.

„Meie valdkonna hinnapakkumiste arvutustes on sadu muutujaid, nii et hinnapakkumiste arvutusprogramm peab olema paindlik. Ma ütlen Brokerile, mis tootega on tegemist, ja programm vaatab selle hinna järele õigest hinnakirjast. Meie alal on LVI-numbrite süsteem. Peaaegu igal tootel, torul ja detailil on oma LVI-number, mille järgi saab materjale leida erinevatelt tarnijatelt. Ma ütlen enne arvutamise nupu vajutamist Brokerile näiteks, et toode tuleb optimeerida hinna järgi, siis valib programm kõige odavama tarnija. Ma saan valida ka näiteks analoogilisuse põhimõtte, siis valib Broker analoogilise toote, isegi kui sellel on teine LVI-number. Analoogiliste toodete registri koostan ise. Insenerina oskan ma natuke programmeerida, aga analoogtoodete registri koostamisel ei ole programmeerimisoskust tegelikult üldse vaja.“

Tellimusest kasutusvalmiks vähem kui nädalaga

Matti Vilska leidis Brokeri nii, et ta otsis internetist alternatiivseid hinnapakkumise arvutamise programme ja sattus Mercus Software’i saidile. Ta võttis ühendust Brokeri tarkvara arendaja Valeri Tiigiga ja veendus programmi ülekaalukas paremuses, kui Tiik oli teda Lietos külastanud.

Forssa-Engineering sai programmi kasutajaks vähem kui nädalaga. Installimine võttis veerand tundi ja sellele järgnes algkoolitus Mercuse töötajalt Simo Grönlundilt. Matti Vilska sõnul saab Brokeri kasutamisega hakkama igaüks, kes on kasutanud Office’i programme; uue õppimist ei ole vaja karta, sest mingeid imepäraseid arvutioskusi ei ole vaja.

„Ühepäevane koolitus aitas pigem asjadest kiiremini aru saada ja häid töövõtteid leida. Hiljem olen helistanud paar korda tehnilisele toele.“

“Enne, kui ma tulin perefirmasse, mida omavad kaks venda, töötasin suures kinnisvaraettevõttes. Pakkumiste tegemise programmid olid firma enda arendatud ja nii lihtsad, et Brokeriga ei saagi võrrelda. Idee oli hea, aga funktsionaalsuses olid suured puudujäägid. Nendega võrreldes on Broker ikka võimas.”